O Triatlonu

swim

Padnoucí neopren je základem správné termoregulace v otevřené vodě. Vyzkoušet ten správný model můžete přímo u nás v obchodě v bazénu Endless Pool.
do E-shopu

bike

Vše potřebné pro cyklistiku – oblečení i vybavení, včetně triatlonových speciálů – naleznete v našem e-shopu i v kamenném obchodě.
do E-shopu

run

Pohodlná obuv je pro běžce to nejdůležitější! U nás si vyberete z velkého množství triatlonových bot se speciálními tkaničkami pro rychlé přezutí.
do E-shopu

O triatlonu

Triatlon je úžasný sport, který vyzkouší všestrannost každého, který této příjemné závislosti podlehne. Skládá se z plavání, jízdy na kole a běhu. V poslední době jeho obliba rapidně stoupá a startovní pole závodů po celém světě se rychle plní. Závodní distance se dělí do několika kategorií podle fyzické náročnosti - nejkratší sprint triatlon zvládnou sportovci přibližně za hodinu. Nejtěžší závod Ironman absolvují ti nejlepší v čase kolem osmi hodin, běžní smrtelníci potřebují na absolvování celý den.
 
Kromě výše uvedených formátů triatlonu existuje též terénní triatlon, kdy se cyklistická část odehrává na horském kole a běžecká část má formu trailu. Dalšími variantami jsou pak zimní triatlon (běh, kolo, běžky), aquatlon (plavání, běh) a duatlon v silniční i terénní verzi (běh, kolo, běh).
 
Triatlon zažívá v posledních letech obrovský boom, ale zajistit smysluplnou přípravu a sehnat kvalitní vybavení bylo až do nedávna docela oříšek. Z toho důvodu vyrostlo v červnu minulého roku na Letné místo pro všechny triatlety s názvem ENDURANCE LAB. Kromě možnosti plaveckých, cyklistických a běžeckých tréninků lze zde zakoupit triatlonové vybavení, které můžete vyzkoušet i v novém ”nekonečném” bazénu s protiproudem. Místo působí jako ”hub” pro všechny, kteří tomuto sportu propadli a chtějí se stát součástí rostoucí triatlonové komunity v ČR.

Jak začít

Mnoho lidí má z prvního krůčku směrem k tomuto sportu trochu obavy, my tvrdíme, že jsou zcela zbytečné. 
Největší výhoda triatlonu je jeho různorodost. Mnoho triatlonistů se rekrutuje z aktivních sportovců, nejvíce z cyklistů a běžců. Pestrá triatlonová příprava jim přináší oživení, které hledali.
 
Pro vysoké procento závodníků, kteří už mají cyklistiku a běh v krvi, je proto nejdůležitější trénink úvodní technické disciplíny – plavání. Začátečníkům se určitě vyplatí hodiny s profesionálním trenérem, při nichž docílí ideální polohy těla a vytříbí si techniku stylu. Také vrcholoví triatlonisté mají na kraulu stále co zlepšovat. Skupinový plavecký trénink je navíc vhodnou příležitostí potkat se s ostatními sportovci.
 
Pokud se člověk rozhodne pro triatlon, doporučujeme nejprve zkusit krátký hobby závod. V Endurance Labu vám rádi poskytneme odbornou pomoc, sestavíme tréninkový plán (link to tren. plany) a doporučíme vhodné vybavení.  Zůčastněte se některé z našich triatlonových akcí (link akce), dostanete se do komunity a bude se vám lépe trénovat.

Jak vybrat správné vybavení

Pokud jste začátečník, jde vám především o funkčnost vybavení, které zlepšuje výkonnost – padnoucí neopren, vyvážený posed na kole s hrazdou nebo pohodlná obuv. Pokud jste závodník, chcete maximální výkon – u vás rozhodují technologické parametry, jako jsou tloušťka neoprenu nebo váha kola a bot, které ukrajují vteřiny.
 
Při nákupu vhodného vybavení je rozhodující, zda si daný produkt můžete vyzkoušet, a to nejen přímo v obchodě, ale také v plné zátěži. Teprve při závodech nebo náročném tréninku zjistíte, třebaže malé, ale ve výkonnostním kontextu zásadní rozdíly v různých modelech a značkách.
 
V EnduranceLab nejprve zjistíme představy a cíle zákazníka, jestli se chystá na dlouhý nebo krátký triatlon, jestli pojede jeden závod ročně nebo celý seriál, jaké má dosavadní zkušenosti apod. Díky těmto informacím vám naši trenéři rádi poradí vhodné vybavení, které si můžete ihned odzkoušet v našem Endless Pool – bazénu se silným protiproudem, na kole i na běhátku. Některé zboží je možno před případným nákupem zapůjčit na testovací víkend.